Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Evde El Yapımı Doğal Elma Sirkesi yapımı

Evde El Yapımı Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Evde El Yapımı Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Okunma Sayısı: 403 Yayınlanma Tarihi 03 Sep 2020 Yorum: 0

ELMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Evde elma sirkesi yapmak için  ihtiyaç duyacağınız malzemeler neler?.

Elma sirkesi yapmak için gerekli malzemeler :

  • 1 kilogram elma
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 3 litre su
  • 1 çay bardağı nohut
  • Yarım çay bardağı bulgur

Elmaları güzelce yıkadıktan sonra, kabuklarını soymadan,kabukları ile birlikte ,orta büyüklükte doğrayıp cam bir kavanoza koyun. Sirkenin daha kaliteli olması için,fermantasyonun (mayalanmanın) daha iyi olması için elmanın kabuklarını soymamanızı tavsiye ederiz.

Elmaları kavanoza koyduktan sonra,kavanoza balı, bulguru ve daha sonra nohutu ekleyin. Elinizde sirke anası var ise, bal yerine sirke anası kullanabilirsiniz.

Tüm malzemelerimizi ekledikten sonra üzerini kapatacak kadar su ile tamamlayın. Suyu da ekledikten sonra tüm malzemeleri bir kaşıkla iyice karıştırın.

Cam kavanozun ağzını bir tülbentle kapatın ve sirkeyi beklemeye alın.Bekletilmenin ilk 20 gününde sirkeyi güneş-ışık görmeyen, serin ve kuru yerde,nemli olmayan bir yerde saklayın.

Sirkeyi mümkünse her gün bir kez plastik kaşıkla karıştırın. 20 günden sonra yine serin ve kuru yerde,ışık görmeyecek şekilde hiç karıştırmadan,ağzını açmadan en az 21 gün daha bekletin.El yapımı Sirke 41 gün sonra tüketime hazır olmuş olur.Sirke ne kadar beklerse o kadar keskin ve kaliteli olur. Aceleniz varsa 41 günün sonunda açıp tüketmeye başlayabilirsiniz.

Benzer Konular
Yorumlar
Yorum Yap